stavba jezírka

Nejdříve jsme nechali vybagrovat díru v zemi dle našich představ. Kolem díry jsme zatloukli kolíky a v podvečer jsme za pomoci laseru označili rovinu ve výšce předpokládané hladiny vody. Poté jsme svislé stěny včetně stěn pod terasou a šachtu na technologii čištění vody vyzdili ze ztraceného bednění šíře 200 mm do výše cca 10 cm nad hladinu vody. Začali jsme zdít cca 15 cm pod výší plánovaného dna. Ve stěnách jsme si připravili prostupy na KG110 (gula a skymer). Co nešlo dobetonovat, to jsme vyplnili pěnou, kterou jsme po vytvrzení ořízli. V místě, které je nejbíže možnému napojení na dešťovou kanalizaci jsme si ve výšce hladiny připravili přepad jezírka. V nejnižším místě dna jezírka jsme umístili dnovou vpusť - gulu s napojením na KG 110. Usadili jsme ji do jílu a jílem jsme ji též oplácali na bocích až po horní hrdlo. Prostup stěnou ze ztraceného bednění do šachty jsme měli již připraven. Následovalo dočištění jílového podkladu lopatou a rýčem do konečné podoby. Když se nám již tvar zdál optimální, tak jsme vodorovné plochy posypali několika centimetry prosátého písku tak, aby neobsahoval ostré nebo větší kamínky.
Specializovaná firma potáhla celé jezírko geotextílií 300 g/m2 v šíři 2m. Jednotlivé pruhy k sobě svařovala horkovzdušnou pistolí. Podobný postup měla i na svařování černého PVC tl. 1mm z důvodu vodotěsnosti celé nádrže. Na okraji jezírka připevnili fólii buď lištou k betonovým stěnám, nebo zemním zámkem případně zatížení kameny na obvodu. 
Proříznout fólii jsme museli pouze v místě přišroubování příruby na gule a prostupu stěnou pro skymer. Na oba spoje jsme použili speciální jezírkový tmel černé barvy.
Přítok z guly a skymeru jsme osadily v šachtě nožovými šoupaty přišroubovanými ke ztracenému bednění. Za šoupaty jsme obě cesty spojily v jednu a nasměrovali k první části filtrace.
V této fázi jsme poprvé začali nádrž postupně napouštět až po okraj. Je dobré sledovat stav vodoměru pro představu objemu vody v jezírku. Rychlost napouštění je v závislosti na zdroji vody a možnostech rovnání svařené PVC fólie. Nezapomeňte zavřít obě šoupata. Jezírko jsme nechali napuštěné několik dní abychom se ujistili, zda fólie těsní. Když jsme po několika dnech přisoudili úbytek vody možnému odparu ( snížení hladiny o cca 2cm u nezastíněné vodní plochy v teplém dubnu), upustili jsme hladinu vody až k místu kde nepotřebujeme nic tvořit a voda nás nikterak neomezuje.








Komentáře

  1. Postavit si třeba nějakou ozdobnou věc na zahradu, jako je ve vašem případě plastové jezírko není rozhodně levná ani jednoduchá záležitost. Na druhou stranu pokud chce mít někdo opravdu hezkou oázu klidu tak to nemilosrdně potřebuje, jen se prostě hecnou a začít něco dělat no.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Ahoj, jsme rádi, že chcete obohatit svými poznatky i další návštěvníky tohoto blogu. Proto pište prosím objektivně a pozitivně.

Oblíbené příspěvky