Stavba plotu z gabionových sítí

Před stavbou plotu jsme hodně řešili jeho vzhled, užitné vlastnosti a podíl budoucí práce a nákladů.
Kolem domu máme na několika místech kameny, takže jsme chtěli i kameny do plotu. To se nám nejvíce líbí v ocelové síti se speciální povrchovou úpravou - Gabionové sítě. Pozemek máme vedle rušné silnice a tak jsme chtěli nějaký hlukolam a zároveň pracholam. To jsme vyřešili výsadbou živého plotu z ptačího zobu. Víme, jak hodně trpí i dobře ošetřené dřevěné pláňky povětrnostními vlivy.  Náš plot je směřován na jih. Nechtěli jsme je každý druhý rok natírat, aby byly stále krásné a dlouho vydržely.
Je nám jasné, že budeme muset živý plot také každý rok stříhat, ale to je práce, kterou máme rádi. Když stříháme jakékoli dřeviny tak cítíme tu krásnou vůni dřeva, kdežto když natíráme jakoukoli barvou, vždy cítíme jen barvu...
U nás vyhrála varianta 1m vysoký plot z gabionových sítí, uvnitř vyskládaný kameny v barevném provedení šedo-pískově-červené. Plot bude postavený ve spádu svahu bez odskoků vč. branky. Branka bude ocelová s povrchovou úpravou žározinek. Za plotem bude vysazen živý plot z ptačího zobu.
Postup prací:

  1. Nejprve jsme naměřili délků jednotlivý dílů plotu a zakreslili do půdorysu.


    Nedělejte si moc hlavu s případnými budoucími šikminami. Jednotlivé díly jdou krásně stříhat nůžkami na dráty a na místě složitější tvary vymyslíte lépe. Pravidlo je objednat několik sítí navíc, nebo některé delší, pakliže si nejstě moc jistí. Nejhorší je, když nemůžete pokračovat v práci, protože Vám schází několik dílů. Když totíž kompletujete sítě tak zjistíte, že je to opravdu jednoduché a napadá Vás jak i plot udělat jinak a možná i lépe. 
  2. Když máte naměřeno tak je třeba poslat sken půdorysu plotu s uvedením výšky prodejci gabionových sítí. Na internetu najdete více dodavatelů. My jsme vybrali www.dops.cz. Během několika dní nám přišla nabídka včetně rozpisu potřebného materiálu. Vybrali jsme velikost oka 50x100mm na výšku. Spoj jednotlivých sítí do sebe jsme vybrali drát kroucený do spirály. Přišlo nám to jednodužší, když jsem věděli že plot nepostavíme za jeden víkend. Je dobré dodržet i délku a počet tyčí, které zabetonujete do země. Je to kvůli podpěře užších sítí. Od odeslání objednávky Vám sítě dorazí na paletách za cca 14 dní.
  3. Teď máme čas připravit podklad. Dle návrhu v nabídce jsme rozměřili místa pro vyvrtání děr v zemi a do nich jsme zabetonovali oba krajní sloupky z trubek. Použil jsem silnostěnou 6/4'' pozinkovanou trubku. 80 cm jsme umístili pod zem a 80 cm nad zem. Po zavadnutí betonu, cca další den jsem mezi sloupky natáhl zednickou strunu. Dle struny jsme usadili i ostatní sloupky v řadě. Beton v dírách jsme ukončili cca 5cm pod budoucím terénem tak, aby nám nevadil při dorovnávání terénu a při usazování košů ze sítí. Po cca 20 dnech jsme si v půjčovně vypůjčili hutnící pěch a mezi sloupky jsme hlínu uhutnili. V šíři sítí jsme prostor vysypali lomovou drtí 8/16, která krásně vyplnila případné terénní nerovnosti. Také jde krásně strhnout latí do roviny.
  4. V období přípravy podkladu dorazili obědnané sítě na paletách. Pán z přepravní služby dovezl náklad paletovacím vozíkem na požadované místo.
  5. Na takto připravený povrch jdou krásně ukládat předem připravené sítě. Pro výrobu sítí jsme vyrobili provizorní stůl z tvárnic ztraceného bednění a dřevěných podlážek, abychom se nemuseli tolik ohýbat, nebo být celou dobu ve dřepu. 




  6. Na podlážku jsme položili dvě stejně dlouhé sítě tak, abychom vytvořili spodek a bok budoucího plotu. Z jedné strany jsme přiložili vhodně vybranou spirálu a obě sítě spojili tak, jako když utahujete šroub. Stejným postupem přiděláte i druhý bok. Pak jsme vložili středový díl, který má počet ok reflektující šířku a výšku budoucího dílu plotu. Jednotlivé stěny jsme opět propojili spirálami. Konec každé spirály jsme vždy obtočili kolem nejbližší části sítě tak, aby nemohlo dojít k vyšroubování, čímž jsme i spoj zpevnili.
  7. Takto připravené jednotlivé díly jsme pokládali vedle sebe na připravený podklad. V místě sloupků jsme vystřihli co nejmenší otvor tak, aby měl sloupek vůli vůči síti na každou stranu alespoň 2-5cm. Tato vůle se nám hodila, když jsme sítě po usazení rovnali. Do míst styku předpletených sítí jsme vložili stejné příčky jako jsme dávali na středy a propletli jsme je třemi spirálami. 

  8. Do každého vytvořeného koše je nutno vložit alespoň 4 ks spon rovnoměrně rozmístěných. Bez nich by mohlo dojít k nedodržení rovinatosti, nebo dokonce ke zborcení koše zatíženého kameny. Oko spony jsme umísťovali vždy přes dva dráty křížem kvůli větší pevnosti. Spony jsme si naohýbali na celý plot najednou. Z výroby přijely spony s ohybem pouze na jedné straně a tak jsme druhou museli ohnout sami. Pro ohýbání jsme si vyrobili jednoduchý přípravek. Na dřevěnou desku tl. několika centimetrů jsme dle potřebné délky rozpěry zatloukli hřebíky délky 10cm tak, aby koukaly jen maximálně 5cm. Pakliže jsme praváci, tak uřízneme hlavičku pravému hřebíku. Bez hlavičky nám půjde snáze sundat ohnutá spona. Hřebíky spojíme čárou, vedle které narýsujeme rovnoběžku posunutou o 6mm, na kterou cca 1/3 délky od každého hřebíku zatlučeme další hřebík. Ty budou působit jako opěra proti reakci ohýbaného drátu. Teď už jen sehnat trubičku, kterou nasadíme vždy na ohýbanou stranu drátu a můžeme vyrábět polotovary spon. Po pověšení spony na konstrukci, musíme kraje spony ohnout do tvaru oka. Pozor, je třeba všechny spony ohýbat stejně z důvodu zachování stejné šířě košů z obou stran.
  9. Teď můžeme začít rovnat kameny do připravených košů vyztužených sponami. My jsme nejprve umístili spodní spony a po zarovnání těchto spon kameny jsme připevnili vrchní spony. Tímto se nám vrchní spony nepletly při zakládání dna a spodní části koše lomovými kameny.
  10. Po zaplnění spodního koše kameny jsme již další patro montovali přidáváním jednotlivých sítí na místě stejným postupem.
  11. Každý koš po zaplnění kameny si nechá líbit určité rovnání. Nejlépe je rovinatost sledovat již při plnění koše kameny a průběžně koše rovnat. Na pohledovou stranu by bylo dobré na nenaplněné koše připevnit drátem třeba dlouhý dřevěný trámek nebo ocelový profil, který by nám rovinatost zajistil.
  12. Na konci všech náročných prací nás odmění pohled na hotové dílo. Pozor ale, je to obrovská dřina. Za pomoci rodiny a kamarádů nám výroba celého plotu trvala cca tři celé víkendy. Každý den jsme se sešli alespoň čtyři s chutí do práce.

Komentáře

  1. Taky jsme u baráku přemýšleli o gabionu, ale nakonec jsme zvolili tradiční cestu. Hlavně nás odrazovaly nosníky plotových polí. Chtěli jsme mít zeď zhruba do dvou metrů, aby nebylo vidět vůbec do zahrady, a těžko říct, jestli bychom našli materiál, který by to udržel i v případě větší zátěže (vítr, sníh, nebo až si nějaké dítě usmyslí, že to přeleze). V tomhle jsou klasické ploty o dost jistější.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Ahoj, jsme rádi, že chcete obohatit svými poznatky i další návštěvníky tohoto blogu. Proto pište prosím objektivně a pozitivně.

Oblíbené příspěvky